Bir önceki yazimda anlattiklarima simdi bir de diger takimlar acisindan bakalim.

Öncelikle sunu belirteyim, diger takimlarin Galatasaray maclari disindaki maclarini izlemedim. O yüzden de oyunlari vesaire hakkinda cok fazla yorum yapamam. Ancak diyecegim sudur, su anda Türkiye’de durumu ne olursa olsun, Fenerbahce kafaya oynar, oynatilir. Cünkü orada büyük bir endüstri, büyük para var. Tüm sponsorlar(isimlerine gerek yok) onlarla satiyor. Bugün sokaga cikin bakalim, kimin cebinde hangi takimin kredi karti/cep telefonu hatti/adi her neyse duruyor. Bu yüzden de ne olursa olsun, Fenerbahce kafaya oynamak zorunda ki, “endüstriyel futbol” adi altindaki cark dönsün. Diger takimlarin bu kadar getirisi olmadigindan, nispeten daha az kafaya oynatiliyorlar. Ama sonuc olarak büyük takimlarin kayirildiklari süphesiz.

Peki, simdi gelelim diger konuya: Bursaspor. Bursaspor’un sampiyon olmasi inanin ki beni son derece sevindirdi. Sevindirdi demem tamamen kendi takimimdan bagimsiz düsünürsek dogru(detaylar icin bkz: ilk yazi). Bu durum, bazi Fenerbahceliler’in sandigi gibi bukalemunluk degil. Bilen bilir, benim Besiktas’a sempatim vardir(mesela lig sonunda 1. Galatasaray 2. Besiktas olsa itirazim olmaz), Bursaspor’a karsi nötrümdür, Fenerbahce’yi sevmem. Birkac gündür gördügümüz üzere onlari kendileri disinda kimse de sevmiyor zaten. Bunu da büyüklük sayip övünüyorlar. Garip kafalar bunlar(Sezyum’a selam olsun).

Ama bu yil olan olay, herkesin sezon basindaki bakisini degistirdi. Sivasspor gibi degil Bursaspor. Sivasspor’un ardinda herkes vardi ve “Bu sene sampiyon Anadolu’dan” naralari atiliyordu. Bana inanilmaz antipatik gelen bir takimdi Sivasspor, hala öyle. Denizli degil de onlar düsselerdi de üzülmezdim. Bu yilki durum nedense daha farkli. Ya da ben olaylara daha tarafli bakiyorum, bilmiyorum. Sivasspor’da ileri uctaki bir futbolcunun tamamen fizik gücüyle getirdiklerinin önemini bu sezon hepimiz gördük. Bir takimin sadece bir futbolcuya bagli olarak kazanmasi yerine, takim olarak iyi oynayan bir Bursaspor vardi. Böyle olmasa tüm rakiplerinden iyi puanlar alamazlardi. Bu yüzden de bu sampiyonluk asla hahife alinacak ve tesadüfi bir sampiyonluk degildir. Galatasaray-Bursaspor maci benim bu sezon gördügüm en iyi macti. O mactaki oyunu her iki takim da tüm sezon oynasalar, seyir acisindan muhtesem bir lig olurdu.

Özet olarak, Bursaspor’u gönülden tebrik ediyorum. Hep bu yarista olsalar keske. “Adam gibi adam, Ertugrul Saglam” ;-)