Yaziya baslamadan önce sunu belirtmek isterim ki, baslikta bahsedilen yalnizlik asla ruhen yalnizlik ya da bir es/sevgili edinmis olmama durumu degil. Bahsi gecen yalnizlik tamamen fiziki bir yalnizlik. Yani, yalniz yasayan ve cesitli nedenlerden dolayi cok sosyal bir yasam sürememe durumunun getirdigi bir yalnizlik.

Aciklama kismini hallettikten sonra asil konuma dönebilirim. Beni taniyanlar bilirler, tanimayanlar icin kücük bir giris yapayim. Biz Istanbul’da üniversitede ikinci ögretim gördügümüzden dolayi birbirine örgün ögretim gören bölümdaslarimizdan daha yakin olan insanlardik. Dört yil boyunca kimi insanlarla yedigimiz ictigimiz ayri gitmedi, en kötü olasilikla arkadastik. Küslük pek animsamiyorum(Ekstrem bir durum haric ki kisisel görüsüm, yazik edilen ikili iliskilerden biri olabilir. Zira ömür kisa). Bu denli yakin olan bir grubun bir kismi su anda Istanbul’da degil. Toplamda bes arti bir kisiyiz(artik arti birimiz de bizden sayiyorum ;-) ). Bu alti kisiden ikisi cift olarak, ikisi de cok iyi arkadas olarak yurt disinda yükseklisans yapma sansini yakalarken, iki kisi de tek basina bir hayat kurdu. Bu tek olanlardan birisi de benim.

Buraya yerleseli bir bucuk yildan biraz daha fazla zaman gecti. Bu süre zarfinda normal günlerim de oldu, yasamaya isyan ettiklerim de. Cok mutlu günüm yok, bunu kabul ediyorum. Ama yine de bir sekilde geciyor günler, internet sagolsun. Internet sagolsun, cünkü su anda burada kurdugum bagdan daha cogunu Türkiye ile kuruyorum. Bu bir yandan iyi, diger yandan cok kötü. Sirf bu iyi-kötü durumundan bile bir yazi cikar ama bunu da baska zamana birakayim(Kendime not: “Ertelenmis yazilarini yaz artik!”).

Gecenlerde diger tek basina yasayan arkadasimla yine internet üzerinden yazisirken bir sey farkettim. Benim kendi kendime sacma buldugum ama bir sekilde beni kendine baglayan aslinda issiz gücsüz oyuncagi olarak da nitelendirilebilecek bir sürü internet memesinin onun tarafindan da gayet iyi bilindigini farkettim. Bunu onunla da paylastim, o da kabul etti. Ikimiz de gercekten issiz gücsüz islere imza atiyormusuz megerse devamli. Öte yandan Isvec’te yasayan diger arkadasim bir cok seyden habersiz. Hollanda’dakilerden uzun zamandir haber alamiyordu(m/k) ama yasiyorlarmis. En son onu ögrendim.

Bu durumdan yola cikip bir kaniya vardim. Insanlar günümüzde ne denli asosyallesip internete yönelirse ve orada uzun zaman gecirirlerse, tükettikelri internet iceriklerinde de o denli az secici oluyorlar.

Bu da günün tespiti olsun…

Biterken “Portekiz - Fildisi Sahilleri” maci da 0 - 0 bitiyordu.